30. september 2014

Millised on digitaalsete nomaadide jt õnnelike mutantide väärtused?

Millised on küborgite ja muude tehnoloogilise maailma õnnelike mutantide väärtused ja kuidas need ellu rakenduvad? Kuidas kaitstakse digitaalseid oaase, milles neist väärtustest lähtuvalt elada saab? Kas aktivistid suudavad lõpetada kübersõjad, võita küberruumi tagasi selle põlisasukatele ning kehtestada selles oma väärtustest lähtuva korra ja üleüldise küberrahu?

Digitaalsed nomaadid ei allu kontrollile, mida üritavad Internetis saavutada rahvusvahelised suurkorporatsioonid oma hiiglaslike serveriparkide ja riikide julgeolekuteenistused oma jälgimissüsteemidega. Kord kannavad need püsimatud digikodanikud häkkeri tiitlit, siis on nad infovabastajad või piraadiliikumise aktivistid, siis Wikileaksi kaastöötajad, rühmituse Anonymous maski kandvad maailmaparandajad, krüptoanarhistid, telekommunistid või mõne veel eksootilisema nimetusega tegelased. Neid ühendab usk küberruumi iseseisvusse ja digikodanike võrdsusse ning nad püüavad taastada Internetis selle 1990ndatel vohanud loova vabaduse, mis on juba korduvalt aidanud muuta tasakaalupunkte maailmas ja on kasvanud sisse sünnipäraste digikodanike argipäeva.

Kuidas saada õnnelikuks mutandiks?

Pärimusmuusika aidas on 30. septembril külaliseks Märt Põder, kes on angažeeritud filosoof selle klassikalises tähenduses — valgustusliikumise ideaalide edasikandja infoühiskonnas, piraat ja infovabastaja, krüptoanarhist ja poliitiline aktivist, kes seisab kopimi, avatuse ja hajutatuse üllaste põhimõtete eest.

Ettekanne leidis aset Tartu Ülikooli Viljandi kultuurikolledži omakultuuriakadeemia Utoopia-seerias 30. septembril 2014.